• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Anasayfa

   
  ÇANAKKALE ŞEHİTLİK ZİYARETİNİZDE
BİZİ TERCİH ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

      
   
             CEP TLF :0 505 627 6792 
    
        
                   
  COŞKUN DİNÇER
           ÇANAKKALE  SAVAŞLARI 

         GELİBOLU ALAN KILAVUZU
     
        
         GENEL GEZİ GÜZERGAHI  
        
 
 
Eceabat; 
(Madytos, maydos)Elde edilen bulgulardan bölgede M.Ö. 5 bin yıldan bu yana yerleşim olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Boğazın en korunaklı limanına sahip kent oldukça verimli arazilere sahiptir.
Kilitbahir köyü ve kalesi; 
     
Çanakkale Boğazı’nın en dar yerinde inşa edilen karşılıklı iki kaleden biri olan Kilitbahir Kalesi aynı ad ile anılan köyün de yer aldığı Malaz tepe eteklerinde kıyıda inşa edilmiştir. 
Namazgah tabyası;
1770 yılında yapımına başlanan Çanakkale Boğazındaki ilk ve en büyük tabyadır. Sultan II. Mahmut, Sultan Abdulmecit ve en son 1890 larda Sultan II. Abdulhamit dönemlerinde yapılan ilavelerle büyüyerek bu günkü haline gelmiştir. Rumeli Mecidiye Tabyası(Seyit
Onbaşı);
Kahraman Seyit Onbaşının savaştığı tabya, 
Rumeli Hamidiye tabyasından sonra yolun üst tarafında Gonca tepe eteklerinde, denizden yaklaşık yirmi metre yüksekte, sekiz adet cephanelik ve yedi adet top yeri ile kıyı şeridine paralel olarak inşa edilmiştir.


Şahindere Sargı Yeri ve
Şehitliği,

Şehitliğinin girişinde yer alan tabelada 1,2,5,6,7,10 ve 11. Tümenlere ait 1969 Şehidimizin burada yattığı belirtilmektedir.
Çanakkale Şehitler Abidesi;
Abidenin 20.08.1960 tarihinde yapımı tamamlanarak açılışı yapılmıştır. Çanakkalede şehit olan tüm askerlerimizin anısına yapılmıştır.

Şehitler Abidesi Sembolik mezarları;

Şehitlikte Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit düşen ve bugüne kadar isimleri tespit edilebilmiş 59.970 şehidimizin isimleri bulunmaktadır.
Meçhul
Asker;
Çanakkale savaşı sırasında, kimliği açıklanmayan bir Avustralyalı  anzak askeri tarafından Avustralya'ya götürülen bir şehidimize ait kafatası Türk hükümetine teslim edilmesi üzerine 18 mart 2003 günü Çanakkale Şehitler abidesi bahçesine defnedilmiştir.
Zığındere(Sığındere) Sargı Yeri;


Nuri Yamut Anıtı


Mehmetciğe Saygı Anıtı

1992’de yaptırılmıştır. Yaralı bir Avustralya subayını, kendi siperlerine taşıyan Türk askeri Mehmetçiği canlandırmaktadır. Anıtın kitabesinde, eski Avustralya Genel Valisi Lord Casey kaynak gösterilmiş olup onun sözleri olduğu ifade edilen bir alıntı mevcuttur: “Biz Gelibolu Yarımadası’ndan, Türklerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek Kahraman Türk milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük takdir ve hayranlık ile ayrıldık. Bütün Avustralyalılar, Mehmetçiği kendi evlatları gibi severler. Onların mertliği, vatan ve insan sevgisi, siperlerdeki dayanılmaz heybeti ve cesareti bütün Anzakları hayran bırakan yurt sevgisi, insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir. Mehmetçiğe minnet ve saygılarımla, Avustralya Genel Valisi Lord Casey 1967”
Kanlı Sırt (lone pine)
Her iki taraf için de önemli ve kritik olan bu mevzi, 25 Nisan 1915 sabahında Anzaklar tarafından saat 07:00 civarında işgal edilmiştir. Ancak Anzaklar bu sırt üzerinde yerleşme imkânı bulamadan, 27. Alay’ın, 1. Tabur’unun saat 15:00 sıralarındaki süngü taarruzuyla, şimdiki Lone Pine Anıt–Mezarlığı’nın denize bakan yamacına kadar geri atılmışlar ve donanmanın ateş desteği altında söz konusu yamaç üzerinde mevzilenmeyi başarmışlardır.Muharebeler sonrasında bu noktaya, Arıburnu Cephesi’nin sol kanadından sorumlu olarak görev yapan 16. Tümen’in anısına, Türk tarafınca bir anıt yaptırılmıştır. Ancak söz konusu anıt, işgal döneminde Lone Pine Anıt-Mezarlığı yapılırken tamamen yıkılıp yok olmuştur.
57.Alay Şehitliği
Mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanan 57. Alay Şehitliği, 1992 yılında Conkbayırı yolu kenarında Kılıç Bayırı’nın güney ucunda, Bomba Sırtı’nın kuzey ucunda inşa edilmiş, bütünüyle sembolik bir şehitliktir. Şehitlik; şadırvan, açık namazgâh, sembolik mezarlık ve anıttan oluşmaktadır.Girişin hemen solunda torununun elini tutmuş şekilde tasarlanmış olarak yapılan ve Türkiye’nin en yaşlı gazisi iken 10 Eylül 1994’te, 108 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz’ın bronz heykeli bulunmaktadır.Şehitliğin eğimli zemini üzerinde, şehit düşen alay personelinin isimlerinin yazılı olduğu 500 adet baş taşı bulunmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı tarafından 1998 yılında yayımlanan Şehitlerimiz adlı eser üzerinde yapılan araştırma sonucunda, 57. Alay’ın Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit düşen personelinden 1868 kişinin isimlerinin bulunduğu saptanmıştır.13 Ağustos 1915 günü saat 17:00 civarında 57. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’in karargâh yeri yakınlarında bir top mermisinin patlaması sonucu şehit düşmüştür.

CONKBAYIRI
Conkbayırı, Conk Tepesi’nden itibaren güneybatı yönünde uzanan ve Düz Tepe’nin kuzeyindeki Kemal Dere’de son bulan yamaca verilen isimdir. Conkbayırı’nın kuzey ucunda yer alan ve en yüksek noktasını oluşturan yükselti ise Conk Tepesi olarak bilinir. Conk Tepesi, Kocaçimen Tepesi’nin kuş uçuşu olarak yaklaşık 1200 metre güneybatısında ve Arıburnu ile Kaba Tepe istikametinde uzanan yamacı üzerinde yer alan, 268 metre yüksekliğinde bir noktadır. Kocaçimen Tepesi’nden sonra bölgedeki en hâkim noktadır.Zaten bu nedenledir ki Akdeniz Seferi Kuvvetler Başkomutanı General Hamilton ve kurmayları tarafından, Kocaçimen Tepesi ve Besim Tepeler ile birlikte ilk 24 saat içinde ele geçirilmesi düşünülmüş ve yapılan planlar da buna göre şekillendirilmiştir.HER ZAMAN BİZİ TERCİH ETTİĞİNİZ İÇİN, 
                  ÇOK TEŞEKKÜRLER   

Hava Durumu
Saat